Rezonans magnetyczny WWA

Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego ciała albo jego pewnej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Badany podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy trzeba wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na prawidłową diagnozę a później efektywne leczenie.
Kolosalnym plusem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych widoków z racji głównie wykorzystania kontrastów i oglądania organizmu pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego wybrane elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów rakowych, guzów ale także analizie rozległych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Mimo wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda posiada również wady. Główną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie spokojnie co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale czeka się zbyt długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Istnieje możliwość wykonania MRI prywatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Wskazania do MRI

Po wykonaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety.
Na samo badanie warto zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale przyjmowanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas rezonansu chory zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później emituje fale radiowe które po drodze uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje dane o budowie organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez limitów, jedynie nieść może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego bardzo ważny jest wywiad i udzielanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *